Zalety lamp samochodowych z żarówkami LED

lampy led

Pojawienie się żarówek LED wywołało rewolucję na rynku oświetleniowym, nie ominęła ona też oświetlenia samochodów. Halogeny i ksenony, dotąd najnowocześniejsze lampy samochodowe, stały się mniej popularne, a ich miejsce zajęły właśnie żarówki samochodowe LED.

Wiąże się to z niewątpliwymi zaletami technologii LED. Przede wszystkim żarówki samochodowe LED działają do dwudziestu pięciu razy dłużej niż ich tradycyjne odpowiedniki. Drugą wielką zaletą jest to, że żarówki półprzewodnikowe zużywają do dziesięciu razy mniej energii niż tradycyjne halogeny, dzięki temu w mniejszym stopniu obciążony jest alternator, a przez to spada też spalanie, co przy dzisiejszych cenach paliwa jest sprawą niebagatelną. Poza tym barwa światła LED-owej lampy samochodowej jest najbardziej zbliżona do barwy światła słonecznego, tego nie przeskoczą nawet ksenony. Nadto światła LED włączają się aż dwadzieścia pięć razy szybciej niż tradycyjne.

Co ważne, kiedyś żarówki samochodowe LED dostępne były tylko w nowych samochodach z wyższej półki, obecnie możemy je sobie dokupić do używanego już samochodu. Lampy samochodowe przystosowane do LED-ów mają jednak nieco inną konstrukcję, spowodowane jest to tym, że grzeją się nie od strony święcącej, ale od tyłu, wymagają więc innego układu chłodzącego.

Przy zakupie warto pamiętać, by sprawdzić czy LED ma stabilizator napięcia, jeśli nie, dokupić go, brak tego elementu może doprowadzić do wahań napięcia w instalacji elektrycznej samochodu i w rezultacie przedwczesnego przepalenia żarówki.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*