Wybór domeny i serwera

5

Wspominając o domenach mówi się o nazwach konkretnych stron. Wiadomym tu jest, że taki adres, aby był wiarygodny i należał do konkretnego użytkownika musi być zarejestrowany. Tu właśnie adres jest nazwą, gdzie to początek często jest pomysłem właściciela strony, bloga, czy chociażby poczty. Wiadomym jest, że nie każdy pomysł jest tu możliwy, ponieważ nie może on być powielony, a najlepiej kiedy jest unikalny.

Co do końcówki takiego adresu, to już sprawa ma się nieco inaczej. Istnieje wiele firm, które to udostępniają swoje domeny, czy też je sprzedają traktując bardziej konkretnie. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku końcówek, rzadko użytkownik ma na nie wpływ. Przykładem są tu adresy zakończone takimi skrótami, jak: .pl, .eu, .com, .org i przynajmniej kilka jeszcze innych. Nawet w tych przypadkach występują tu darmowe domeny.

Można tu zatem mówić zarówno o domenach polskich (nawet ze skrótami miast), jak i zachodnich, czy nawet, tak jak jest to w przypadku .eu europejskich. Nawet te ostatnie mogą być całkowicie darmowe. To czy wybierana jest opcja bezpłatna, czy też płatna zależy już od konkretnego kontrahenta i od tego, czego oczekuje w zamian. Należy przejrzeć jednak każdą ofertę i porównać je z innymi. Niektóre spośród domen będą za darmo, inne natomiast udostępniane będą za kwotę, która to będzie maleć w zależności od ilości osób zaglądających na stronę, czy też od terminu, na jaki opiewa taka umowa. Trzeba bowiem wiedzieć, że domena ma określony termin ważności, który to najczęściej liczony jest w latach.

We wspomnianym przypadku zależności dotyczącej ilości wyświetleń w ciągu konkretnego czasu (przeważnie miesiąca) warto wspomnieć o serwerach. Istnieją tu różne opcje, gdzie to występuje tak serwer dedykowany, jak i chociażby serwer vps. Trzeba posiadać takie rozwiązanie jeżeli tylko ktoś myśli o domenie. Tu warto dodać, że serwery zwirtualizowane, a zatem VPS cieszą się dużą popularnością, gdyż niesie to ze sobą wiele korzyści. Jedną z zalet jest tu możliwość zmiany mocy obliczeniowej i przestrzeni na dysku, które to mogą ulec zmianie w miarę potrzeb użytkownika.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*