Twardy temat, czyli asfalt

3369086926_039350a15f_o

Asfalt to materiał dla nas, ludzi XXI wieku, powszechny, można go znaleźć wszędzie. Lecz dla każdego pierwszym skojarzeniem zastosowania go są drogi, a co za tym idzie, asfalt drogowy. Ale czym w ogóle jest coś wydającego się tak pospolitym i codziennym jak asfalt? W wielkim skrócie jest to materiał pochodzenia naturalnego lub ponaftowego, czyli otrzymywany jako jedna z frakcji przerobu ropy naftowej.

Występuje ona w formie stałej lub półstałej o barwach od ciemnobrązowej po czarną. Wykorzystywany jest on przede wszystkim do tego co znamy wszyscy, czyli do budowy nawierzchni dróg, oraz do produkcji papy lub jako izolator (lepik asfaltowy). Aktualnie, to co potocznie nazywamy asfaltem, jest tak naprawdę asfaltobetonem, czyli mieszanką mineralno-asfaltową do budowy dróg, gdzie sam czysty asfalt jest tylko lepiszczem kruszywa. Kolejną sprawą jest asfalt modyfikowany. Są to asfalty z różnymi dodatkami, jak na przykład polimery, a stosowane są one w jednym zasadniczym celu, aby zwiększyć trwałość tego materiału.

Zapobiega to również odkształceniom lepkoplastycznym pojawiającym się na drogach obciążonych ciężkim ruchem chociażby tirów, spękaniom niskotemperaturowym warstw ścieralnych w okresie zimowym oraz spękaniom zmęczeniowym nawierzchni. W stosunku do zwykłego asfaltu drogowego, w przypadku asfaltu modyfikowanego można zauważyć o wiele wyższą temperaturę mięknienia i o wiele mniejszą penetrację w temperaturze 25 stopni Celsjusza, co skutkuje o wiele wyższą wytrzymałością takiego rodzaju asfaltu w niskich jak i wysokich temperaturach.

Występują różne rodzaje asfaltu modyfikowanego, a wybór któregokolwiek z nich zależy od wymagań klienta i przeznaczenia tego materiału, w szczególności jako która warstwa ma zostać położony, ponieważ położenie asfaltu nie jest sprawą tak prostą jak się wydaje. Przy budowie drogi asfaltowej występują następujące jego warstwy: podłoże, podłoże ulepszone, podbudowa zasadnicza i pomocnicza, sama podbudowa, nawierzchnia, warstwa wiążąca oraz warstwa ścieralna, po której się poruszamy.

Jednak najważniejszym wyborem jest to, kim będzie nasz dystrybutor asfaltu twardego. Na rynku znajdziemy wiele firm zajmujących się dystrybucją tego materiału. Większość z nich zajmuje się również wydobyciem i przeróbką ropy naftowej, ponieważ, jak wyżej wspomniałem, asfalt jest frakcją jej przeróbki.

źródło: http://www.onico-bitumen.pl/

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*