Rynek paliw w Polsce

images

Rynek paliw w naszym kraju staje się coraz mniej rozproszony i skupił się wokół pięciu dużych koncernów paliwowych. Wśród nich są dwa polskie koncerny. Nie oznacza to jednak, że zniknęły zupełnie stacje indywidualne, nad istnieją, ale ich liczba regularnie spada na rzecz działalności opartej na franczyzie.

Również tanie stacje przy marketach, których zadaniem dotychczas było przyciągnięcie klienteli do sklepu odgrywają coraz mniejszą rolę. Znikanie z rynku małych, często pojedynczych stacji paliw może wynikać z ich ograniczonych możliwości negocjacyjnych, jak również z mniejszego zaufania klientów do nieznanego logo. Nie oznacza to jednak, że dystrybutorzy paliw zmieniają branżę, często po prostu podpisują umowę franczyzową i działają pod wspólnym logiem.

Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę budowanie stacji paliw przy autostradach czy drogach ekspresowych, znane koncerny nie boją się konkurencji niezależnych operatorów, ponieważ niewielu z nich stać by było na potężne opłaty za obsługę tzw. MOPów, czyli Miejsc Obsługi Podróżnych, nie mówiąc już o budowie takiego punktu. Otwarcie takiego miejsca może jednak zapewnić zyski kilkukrotnie przekraczające zyski stacji paliw w innym miejscu.

Gdzie w tym wszystkim znajdują się dostawcy biopaliw?

Oczywiście mowa tutaj o biopaliwach płynnych, z czego dominującą rolę odgrywają dostawcy biodiesla z olejów roślinnych oraz bioetanolu, jako dodatku do benzyny. Znaczenie dostawców biopaliw będzie stale rosło. Pamiętajmy, że w roku 2020 aż 20% produkowanego w Europie paliwa będzie musiało pochodzić ze źródeł odnawialnych, co stwarza duże możliwości rozwoju producentów, dostawców i dystrybutorów oleju napędowego produkowanego z rzepaku.

Można tu wtrącić ciekawostkę, że obsadzenie jednego hektara tą rośliną pozwala na wyprodukowanie takiej ilości paliwa, która pozwoli na przejechanie 20000 km średniej wielkości samochodem. W Polsce rynek biopaliw swój rozwój zawdzięcza m.im ustawie z 2003 roku o biopaliwach, która oprócz wypełniania dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie zwiększenia udziału biopaliw w rynku, próbuje ukierunkować część rolników na produkcję dla sektora innego niż spożywczy.

więcej na:http://onico-energia.pl/pl/

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*