Rozwój dziecka przez muzykę

Happy little girl listening music close to the sofa living-room

O tym, że muzyka jest ważna dla rozwoju dziecka napisano wiele rozpraw naukowych. Dziecko słyszy już w okresie prenatalnym, dlatego zaleca się słuchanie muzyki w czasie ciąży i śpiewanie maluchowi w brzuszku. Dzięki temu maleństwo nawiązuje więź z rodzicami i poznaje ich głos na długo przed tym, jak zobaczy ich na własne oczy. Muzyka jest jednak istotna również później.

Rozwój układu nerwowego

Badania dowodzą, że muzyka pozytywnie wpływa na rozwój układu nerwowego u dziecka. Udowodniono, że dziecko, którego mama słuchała muzyki w okresie ciąży, rodzi się z bardziej rozwiniętym mózgiem. Jest więcej połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi, co korzystnie wpływa na kreatywność i wrażliwość.

Rozwój mowy

Słuchanie muzyki ma również pozytywny wpływ na zdolność do rozwoju mowy. Maluch przyzwyczajony do różnych melodii łatwiej wychwytuje niuanse pomiędzy nimi, zapamiętuje je, a przy okazji wykształca w sobie wrażliwość na dźwięki. Dzięki temu łatwiej złapać mu melodię języka, którego się uczy.

Rozwój ruchowy

Maluchy już ok. 6 miesiąca życia zaczynają czuć chęć ruszania się w rytm muzyki. Później te pierwsze podrygiwania przechodzą w taniec, a on z kolei pozytywnie wpływa na rozwój ruchowy. Dziecko tańcząc uczy się również koordynacji, co ma korzystny wpływ na rozwój motoryki dużej, a to jak wiadomo bezpośrednio przekłada się na rozwój motoryki małej, niezbędnej do nauki na etapie szkolnym.

Mając na uwadze wyżej wymienione korzyści rozwojowe widać wyraźnie, że powinniśmy wykorzystać muzykę do wspierania rozwoju dziecka. Nie tylko wspólnie słuchajmy muzyki, ale również wspólnie śpiewajmy czy grajmy, nawet na tak prymitywnych instrumentach jak odwrócone do góry nogami garnki.

Więcej o prawidłowym rozwoju dziecka znajdziesz na http://sanostol.pl/porady/rozwoj-dziecka

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*