Psychika ma znaczenie

psycholog3
Bywa traktowana bardzo po macoszemu. Człowiek bagatelizuje znaczenie przeżywanego stresu, nie szuka też okazji do jego konstruktywnego odreagowania. W krótkiej perspektywie czasu nie musi być to działania o bardzo złych konsekwencjach.

Na drodze ewolucji ludzie wypracowali przecież mechanizm obronny i mobilizujący do działania, jakim jest stres krótkotrwały. Jednak każdy doświadczony psycholog powie, że zmorą współczesnych ludzi jest napięcie przeciągające się w czasie. Negatywne jego skutki odczuwane są natomiast nie tylko w postaci gorszego samopoczucia czy mniejszych pokładów energii. Stres długotrwały rujnuje natomiast także zdrowie organizmu człowieka.psycholog3
Trzeba chronić przed tym dzieci, ucząc je różnych sposób radzenia sobie ze stresem. Jeżeli wymaga tego sytuacja wskazany jest nawet psycholog dziecięcy. Taki specjalista wie, jak rozmawiać z dziećmi, aby nie zburzyć ich poczucia bezpieczeństwa, a jednocześnie wychwycić źródło ich problemów. Przed wiekami, ani nawet kilkadziesiąt lat temu, zdrowiu psychicznemu nie poświęcano uwagi. Liczyło się ciało.
Obecnie już wiadomo, że mówiąc o zdrowiu, należy wskazać przymiotnik psychofizyczne. Te dwie sfery ludzkiego funkcjonowania bardzo mocne ze sobą korelują. Jeżeli w jednej dzieje się coś niedobrego, wówczas cierpi także ta druga. Gdy bagatelizuje się swoją kondycję psychiczną, w pewnym momencie czekać będzie gabinet innego specjalisty. A jest nim psychiatra. Leczy on ciężkie zaburzenia, ale wielu z nich niestety nie da się całkowicie wyleczyć.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*