Prace na potrzeby studiów

Studiowanie to etap w życiu człowieka, kiedy nie tylko poszerza swoje horyzonty poprzez udział w różnego rodzaju zajęciach, ale również sam musi tworzyć różnego rodzaju prace o charakterze naukowym.
Charakter takich prac wymaga zawsze ogromnego zaangażowania.

To nie mogą być prace pisane na podstawie jednej książki, czy też dwóch stron znalezionych w Internecie. Każda praca, czy to praca magisterska, licencjacka, czy kończąca semestr praca zaliczeniowa musi być napisana między innymi w oparciu o naukowe źródła, a dokładniej mówiąc w oparciu o analizę ich treści. Musi zawierać też przypisy i zestawienie bibliograficzne, które dla osoby czytającej będą informacją, z jakich źródeł osoba pisząca korzystała.

Jak przygotować się do napisania takiej pracy? W pierwszej kolejności należy dokładnie zapoznać się z tematem i zebrać odpowiednie materiały. Obok książek, mogą być to również artykuły naukowe, czy artykuły prasowe, jeśli na przykład tematem jest toczący się obecnie problem, o którym nie mówi jeszcze zbyt wiele książek.

Przygotowane w odpowiedni sposób materiały do pracy licencjackiej (danedlastudenta.pl), magisterskie czy zaliczeniowej, analizuje się pod kątem tego, które fragmenty, w którym rozdziale czy akapicie będą pasowały.
Czy napisanie takiej pracy jest łatwe? Z pewnością wymaga ogromnego zaangażowania i niemałej wiedzy ze strony osoby piszącej. Musi ona zapoznać się z dostępnymi informacjami na dany temat, a następnie umiejętnie wpleść je we własne tezy.

Poza tym należy bardzo uważać na cytowanie materiałów. Częstym błędem popełnianym przez studentów jest przytaczanie słów innych osób bez umieszczania ich w cudzysłowie czy bez podawania przypisów. Wtedy też występuje ryzyko pojawienia się plagiatu. Należy pamiętać, że każda praca musi być oryginalna, a cytaty mogą występować sporadycznie i być używane do definiowania pojęć, czy jako punkt wyjścia do dalszych, własnych już rozważań.

Dobra praca naukowa wymaga ogromnego zaangażowania, umiejętności analitycznych, a także humanistycznych.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*