Praca Polaków za granicą

excavators-1212472_1280

Od jakiegoś czasu coraz więcej Polaków decyduje się na to, aby zacząć pracować za granicą. Największy boom takich wyjazdów miał miejsce, kiedy wstąpiliśmy do Unii Europejskiej i niektóre kraje umożliwiły nam legalną pracę na swoim terytorium. Obecnie legalna praca za granicą dostępna jest w coraz większej ilości państw należących do struktur unijnych i nie ma najmniejszego problemu z tym, aby wyjechać w celach zarobkowych.


Do niedawna wyjeżdżały przede wszystkim osoby bez wyższego wykształcenia, które zatrudniały się w zawodach fizycznych, takich jak mechanicy, hydraulicy, czy też budowlańcy. Wiele z tych osób pracowało na czarno i nie odprowadzało składek na ubezpieczenie społeczne w żadnym z krajów.

sprzedaz

Obecnie, do pracy za granicą przygotowuje się coraz więcej młodych osób. Część z nich jest bardzo dobrze wykształcona kierunkowo i zdaje sobie sprawę z tego, że Polska nie jest w stanie zapewnić im odpowiedniego zatrudnienia. Praca w dwóch krajach często również nie wchodzi w grę, ponieważ jest bardzo męcząca i wymaga niesamowitego poświęcenia. Na takie wyjazdy decydują się osoby, które nie założyły jeszcze swojej rodziny, ale również takie, które po odpowiednim okresie czasu ściągają swoich bliskich i również dla nich znajdują pracę oraz miejsce do zamieszkania.
Wiele osób interesuje legalna praca za granicą, ponieważ w większości z zachodnich państw unijnych istnieje możliwość zdobycia znacznie większych zarobków niż w Polsce. Należy jednak zauważyć przy tym, że nasz kraj traci wspaniałych fachowców, których wykształcił i przygotował do wykonywania zawodu. Nie ma jednak możliwości zatrzymania Polaków w kraju, ponieważ nie daje on im odpowiednich szans. Coraz więcej polskich firm decyduje się również na wprowadzenie swoich usług na rynek unijny i ich sprzedaż. Dla pracodawców oznacza to konieczność załatwienia wielu formalności. Bardzo ważną kwestią jest między innymi koordynacja systemów zabezpieczenia, która uregulowana jest przede wszystkim w unijnych wspólnotowych przepisach. Każdy pracownik chce być przecież ubezpieczony społecznie i w razie jakichkolwiek potrzeb móc czerpać z takiego ubezpieczenia korzyści. Warto zadbać o to już przed wyjazdem i wyjaśnić z pracodawcą, czy faktycznie dochował on wszystkich wymaganych prawem formalności, aby nie musieć się tym tematem martwić za granicą później, kiedy coś się wydarzy.
Polski rząd robi obecnie wszystko, aby przyciągnąć naszych rodaków z powrotem do kraju. Okazuje się jednak, że w większości przypadków nie ma on nic wartościowego do zaoferowania takim osobom, którym udało się już ułożyć życie i świetnie prosperują one w państwach unijnych. W najbliższym czasie z pewnością nic nie uda się osiągnąć w tym temacie.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*