O narzędziach pomiarowych

15063016639_963fca54ed_k

Badania oparte na pomiarach stanowią niewyobrażalnie istotny element współczesnej nauki. Również w dawnych czasach odgrywały ogromną rolę. Nie ma zatem niczego dziwnego, że od wielu lat następuje nieprzerwany rozwój różnorodnych urządzeń pomiarowych. W dzisiejszym artykule postaram się opisać niektóre z najpopularniejszych.
Jednym z podstawowych pomiarowych przyrządów używanych w warsztatach jest niewątpliwie suwmiarka. Służy ona nam do szybkiego zmierzenia rozmiarów i wymiarów wytwarzanych elementów. Zakres pomiarowy wynosi zazwyczaj do stu pięćdziesięciu milimetrów. Czasami, choć raczej rzadko, przekracza on trzy tysiące milimetrów.
Jak dokonuje się pomiaru za pomocą tego przyrządu? Należy ujęć mierzony detal w jej szczęki. Rzecz jasna, uprzednio wysuwamy wysuwkę głębokościomierza. Potem wystarczy już tylko odczytać wynik pomiaru.
W przeciwieństwie do innych grup przyrządów, jak chociażby urządzenia spawalnicze, pomiarowe narzędzia wykazują ogromną różnorodność pod każdym względem. A zatem, możemy odnaleźć również takie, które są kompletnie odmienne od suwmiarki.
Jako przykład możemy podać bargraf, czyli linijkę analogową. Jest to swoisty cyfrowy wskaźnik, który symuluje analogowe wskazanie. Jest zbudowany zazwyczaj w formie paska, na który składają się duże ilości punktów, bądź krótkich odcinków. Po kolei włączają się one w miarę rośnięcia wartości mierzonej zmiennej.
Istnieją także narzędzia pomiarowe, które swoje zastosowanie znajdują niemalże tylko i wyłącznie w branży spożywczej. Najlepszym przykładem jest laktodensymetr, który często określamy również, jako galaktometr, bądź laktometr. Jest rodzajem aerometru służącego do zmierzenia gęstości mleka. Na skali podaje się zazwyczaj umowne stopnie. Wskazują one tysięczne gęstości mleka.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*