Nadal w Polsce

9680393970_3f7b8e6b92_z

Mając trzydzieści trzy lata nadal mieszkam w Polsce. Nie twierdzę że emigracja nigdy mnie nie kusiła, przeciwnie. Nadal zresztą są chwile, gdy znów zaczynam poważnie ją rozważać. Taką chwilą było chociażby ogłoszenie wyników ostatnich wyborów do parlamentu oraz pierwsze poczynania nowego rządu.
Mam mnóstwo znajomych, którzy wyemigrowali na wyspy i znakomicie tam funkcjonują.

Kluczem do sukcesu okazuje się być znajomość języka, jeśli jeszcze dodatkowo ma się jakiś pomysł na siebie – Londyn i inne brytyjskie miasta mogą być dla Polaków strzałem w dziesiątkę. Kolega, z którym grałem kiedyś w zespole punkrockowym, na emigracji został np. trenerem crossfitu. Jego działalność gospodarcza w Wielkiej Brytanii robi furorę.

Pamiętam go jako dość pociesznego grubaska, który najwyraźniej dopiero za granicą wziął się za siebie i uczynił ze swojej sprawności fizycznej sposób na życie.
Nie da się ukryć, że w Polsce nie żyje się łatwo. Oczywiście nie jest tak źle, jak w krajach trzeciego świata, a od czasu wprowadzenia gospodarki wolnorynkowej poziom życia wzrósł u nas diametralnie. Problemów nadal jest jednak mnóstwo, zarówno gospodarczych jak i mentalnych. Mimo, że w naszym kraju znalezienie pracy przestało już być problemem, to jednak same stosunki pracy często wyglądają koszmarnie – ludzie nie potrafią ze sobą współpracować, a kadra menedżerska i szeregowi pracownicy traktują się nawzajem jak wrogie obozy które wzajemnie próbują się okraść. Prawa pracownicze są nagminnie łamane, na porządku dziennym jest też oszukiwanie pracodawców przez pracowników. Jedno wynika z drugiego i póki co niestety raczej nie zanosi się, aby to błędne koło miało zostać przerwane.
Mimo wszystko nadal jestem w Polsce. Nie skusiły mnie wyższe zarobki, ani bajecznie wysoka, w porównaniu z polską, emerytura w Anglii. Może to zabrzmi głupio i sentymentalnie, ale tu jest mój dom i czuję się za niego w dużej mierze odpowiedzialny. Mimo, że czasami ręce opadają, gdy patrzę na poczynania swoich rodaków – wciąż dostrzegam zmiany na lepsze.

Źródło: http://www.admiraltax.pl/

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*