Leczenie pijawkami pomocne na różne schorzenia

leczenie-pijawkami-pomocne-na-rozne-schorzenia

Żyjemy w dobie ogromnego rozwoju medycyny i nowych technologii. W związku z tym powstaje coraz więcej nowoczesnych leków i metod diagnozowania. Z drugiej strony coraz większa grupa ludzi skłania się ku naturalnym formom terapii. Ostatnio dużą popularność zyskuje hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami.

Na co pomaga hirudoterapia?Leczenie pijawkami jest wskazane w przypadku wielu schorzeń. Okazuje się być pomocne przy chorobach układu sercowo-naczyniowego, na przykład przy miażdżycy, zbyt wysokim poziomie cholesterolu i przy żylakach. Oprócz tego dobre efekty uzyskuje się też przy leczeniu stanów zapalnych i ropnych zakażeń. Pijawki podczas zabiegu wydzielają substancje działające przeciwzapalne i przeciwbólowo. Zmniejszają także obrzęk i pomagają oczyścić organizm. Dzięki temu świetnie sprawdzają się między innymi w dermatologii, przy leczeniu nieestetycznych torbieli itp. Co ciekawe, hirudoterapia okazała się przydatna również przy różnych schorzeniach dotykających układu ruchu, na przykład przy reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Jak wygląda zabieg?Zabiegi z wykorzystaniem pijawek wykonują tylko osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje, czyli ukończyły kurs hirudoterapii. Dzięki temu posiadają odpowiednią wiedzę. Po konsultacji pijawki są stawiane w określonych punktach na ciele, w zależności od schorzenia. Następnie wgryzają się one w skórę. Nie jest to bolesne, ponieważ w trakcie ugryzienia organizmy wydzielają endorfiny, które redukują odczuwanie bólu. Pierścienice pozostają na skórze przez około godzinę i w tym czasie pobierają krew, jednocześnie wpuszczając do krwiobiegu różne substancje lecznicze. Następnie pijawki są zdejmowane i niszczone.

BezpieczeństwoJeśli nie istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu, na przykład hemofilia lub małopłytkowość, to zabieg jest bezpieczny. Pijawki pochodzą jedynie z laboratoriów i są hodowane w sterylnych warunkach. Każdy organizm wykorzystuje się jednorazowo. W praktyce oznacza to, że po zabiegu pijawki są niszczone, dzięki czemu nie ma możliwości zarażenia się czymś w trakcie terapii. Personel wykonujący zabiegi tego typu szczególnie dba o higienę i bezpieczeństwo z uwagi na kontakt z krwią.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*