Ławki różnego rodzaju, czyli siedzący temat

6940860-bench-in-park

Parki to jeden z piękniejszych fragmentów miast, można by rzec zielone płuca każdego z nich, czy jest to Warszawa, Nowy Jork, Moskwa czy Tokio. Są one enklawą zieleni, miejscem spotkań, często nawet centrum życia towarzyskiego.

Takie zadania postawione przed tymi, swego rodzaju miastowymi ogrodami, stawiają osoby zajmujące się nimi, czyli najczęściej władze miasta, przed trudnym zadaniem utrzymania ich w dobrym stanie, a wręcz sprawienie aby były one coraz piękniejsze. W końcu są częstą wizytówką gminy. Chodzi oczywiście nie tylko o utrzymanie drzew, zieleni, uliczek czy budynków w parku w należytym stanie, lecz jako iż jest to centrum spotkań, ławki parkowe. Lokalne władze decydują się na te najróżniejszych kształtów i rozmiarów, lecz ważne są również materiały. Częstym wyborem są ławki żeliwne (http://www.konarch.pl/lawki-zeliwne), chociaż żeliwne to za dużo powiedziane.

Elementami wykonanymi z tego materiału są głównie poręcze, podparcia na oparcie i nogi ławki. Samo siedzisko wykonane zaś jest jednak z materiałów bardziej przyjemnych dla siedzącego człowieka, głównie drewna. Żeliwna konstrukcja zapewnia wysoką wytrzymałość, ciężar uniemożliwiający ewentualną kradzież, oraz jest materiałem stosunkowo tanim w porównaniu z jakością wykonania i wyżej wspomnianą wytrzymałością. Jednak skoro w parku przebywają ludzie, pojawiają się niestety również śmieci, a nie można pozwolić żeby były one wyrzucane na ziemię, niszcząc piękno tego miejsca. Gmina musi zapewnić więc kosze na śmieci, stojące obok wyżej wymienionych ławek. Najczęstszym wyborem są kosze stalowe stanowiące idealne wyważenie między ceną a wytrzymałością.

Przykładem zastosowania właśnie żeliwnych ławek i stalowych koszy może być przepiękny park w Żywcu, zaprojektowany w stylu angielskim i będący aktualnie jednym z najpiękniejszych parków w Polsce. Jednak ławki nie są stosowane jedynie w parkach, znajdziemy je w najróżniejszych miejscach miasta, głównie takich, na których pokazaniu zależy lokalnym władzom. Czyli wśród takich miejsc głównie można wymienić jakieś fontanny, centra, rynki gdzie ławki żeliwne i kosze stalowe również mają częste zastosowanie. Podsumowując, żadna gmina czy większe miasto nie może się obejść bez ławek i koszy na śmieci, w szczególności w parkach, gdzie ławki parkowe są pewnego rodzaju podstawowym wyposażeniem takiego miejsca

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*