Jak poprawnie mierzyć temperaturę?

back-thermometer-949223_960_720

Większość z nas jest świadoma tego, że w obecnych czasach i w naszym rejonie geograficznym posługujemy się sposobem mierzenia temperatur za pomocą urządzenia zwanego termometrem. Skala, której do tego używamy sygnowana jest nazwiskiem wybitnego uczonego Celsjusza. Warto jednak przyjrzeć się dokładniej okolicznościom powstania tej skali, a także jej bliźniaczek.


thermometer-869392_960_720Pierwsza w historii aparatura kontrolno – pomiarowa, jaką był termometr rtęciowy została zbudowana przez Andersa Celsiusa w roku 1742. Co ciekawe, naukowiec przyjął punkt zerowy jako temperaturę wrzenia wody, a zatem odwrotnie do dzisiaj przyjętego modelu. Analogicznie, w pierwszym termometrze woda zamarzała w temperaturze stu stopni.

W skali Fahrenheita rzecz ma się nieco inaczej. Rejestrator temperatury wskazuje temperaturę równą zeru, kiedy mieszanina wody, lodu i chlorku amonu zamarza całkowicie. Ludzkie ciało ma temperaturę około dziewięćdziesięciu sześciu stopni Fahrenheita, a tlenek wodoru wrze w temperaturze dwustu dwunastu stopni.

Nie będzie raczej dla nikogo zaskoczeniem, jeśli przeczyta tutaj, że przesunięcie o jeden stopień w skali Celsjusza jest dokładnie równe przesunięciu o jeden stopień w skali Kelvina. Jednakże, rejestratory temperatury opierające się o tą drugą za punkt zerowy uznają tak zwane zero absolutne, czyli kompletny brak energii cieplnej.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*