Jak pomóc osobie cierpiącej na nowotwór kręgosłupa?

Divers stock
Divers stock

Każda choroba nowotworowa, jak również nowotwór kręgosłupa, jest dużym wyzwaniem nie tylko dla samego chorego, ale również dla jego rodziny.

Ból, cierpienie, strach, wielomiesięczna hospitalizacja, konieczność zmiany codziennego życia, a często również problemy finansowe wynikające z kosztownego leczenia i rezygnacji chorego z pracy zawodowej, nie ułatwiają walki z rakiem. W tym wszystkim warto znaleźć jakiś jasny punkt, który sprawi, że nasze codzienne życie stanie się przyjemniejsze.

Chory, który odczuwa strach przed nowotworem, boi się rzeczy nieznanej i jest to całkowicie naturalne. Obawia się nie tylko o własne zdrowie i to, czy uda mu się z tego jakoś wyjść, ale także o tak wydawałoby się prozaiczne rzeczy, jak ból. Trzeba jednak podkreślić, że ból towarzyszący chorobę nowotworowej wcale nie jest prozaiczny. Jest dotkliwy, uważany za jeden z najcięższych rodzajów bólu o czym bezwzględnie musimy pamiętać.

Rodzina chorego często zastanawia się, jak mu pomóc w tym trudnym okresie życia. Starają się być dla niego ważnym wsparciem psychicznym, pomocą, a także źródłem radości. Zapominają jednak o tym, że równie ważna jest pomoc choremu w zlikwidowaniu bólu, zalecając mu np. specjalistyczne leki przeciwbólowe.

Długotrwały ból jest głównym najcięższym objawem choroby nowotworowej. Osoby, które mają przeprowadzone skuteczne leczenie przeciwbólowe, a przez to nie odczuwają bólu, zgodnie twierdzą, że przez większość czasu w ogóle nie czują się jak chore. To pokazuje jak ważne jest zastosowanie dobrego leczenia uśmierzającego ból.

Nieleczony ból nowotworowy sprawia, że choremu nie chce się już walczyć. Pogarsza się jego jakość życia, jest zmuszony do rezygnacji z codziennych aktywności, cierpi, a dodatkowo wpada w depresję. Na szczęście w obecnych czasach możemy stosować skuteczne terapie, w tym leki opioidowe, wykazujące się doskonałym działaniem przeciwbólowym. Dlaczego z tego nie skorzystać? Warto wspomnieć lekarzowi o towarzyszącym bólu, by dać sobie szansę na lepsze samopoczucie w tej ciężkiej chorobie.

źródło: http://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/nowotworowy-bol-przebijajacy/leczenie-bolu-przebijajacego-w-chorobie-nowotworowej/

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*