Jak często wymieniać należy donice miejskie i ławki stalowe?

IMG_9406

Z pewnością zadbane miejscowości cieszą się większą sympatią zarówno wśród przyjezdnych, turystów czy mieszkańców. Urzędy miasta i zagospodarowania przestrzennego inwestują w budowę nowych miejsc wypoczynkowych, parków, skwerków.

Większość z nich wyposażona jest a ławki stalowe, donice miejskie i śmietniki. Niestety, nie w każdym parku znaleźć możemy ławki stalowe. Są one zazwyczaj montowane tylko w najbardziej uczęszczanych, najczęściej odwiedzanych miejscach. Donice miejskie montowane są najczęściej na skwerkach czy w małych zielonych zakątkach, przy fontannach czy miejscowych zabytkach. Rzadko kiedy spotkać można donice miejskie w parkach. Nic dziwnego – tam zazwyczaj rosną naturalnie drzewa, ozdobne krzewy, a kwiaty sadzone są w ziemi. Donice miejskie i ławki stalowe tworzą piękny klimat w mieście.

Wizualnie psuć mogą go jedynie skrzynie na piasek i sól, które często w sezonie jesienno-zimowym pojawiają się na terenie parków, czy innych obiektów użyteczności publicznej czy zielonych terenów. Mimo, że skrzynie na piasek i sól nie są tak efektowne, jak donice miejskie czy ławki stalowe, z pewnością są niemniej potrzebne. W okresie, gdy panuje sroga zima, obowiązkiem miasta jest zarządzanie stanem oblodzonych dróg i ścieżek oraz zapewnienie bezpieczeństwa poruszających się po nich mieszkańców czy turystów. To dlatego skrzynie na piasek i sól spotykamy znacznie częściej niż ławki stalowe czy donice miejskie.

Służą one nie estetyce czy wygodzie, ale bezpieczeństwu mieszkańców. Niestety, zarówno donice miejskie, jak i ławki stalowe a nawet skrzynie na piasek i sól często ulegają zniszczeniu. Ze względu na ich silne eksploatowanie, a niekiedy również z powodu aktów wandalizmu, są one zniszczone i przestają już urozmaicać krajobraz danej miejscowości, a zaczynają go szpecić. To dlatego co kilka lat ławki stalowe i donice miejskie powinny ulec wymianie.

Skrzynie na piasek i sól mogą być wymieniane rzadziej, jednak jeśli są popisane przez chuliganów, warto również je wymieniać regularnie. Na pewno zadbane miejscowości powodują, że mieszkańcom żyje się znacznie milej. Piękne miasteczka i miasta odwiedzane są częściej przez turystów, niż te zaniedbane, w których nie możemy odetchnąć na łonie natury, siedząc w parku na ławce i kontemplując w spokoju ciszę. Warto inwestować zatem w rozwój tego typu infrastruktury w każdej miejscowości.

więcej na: http://konarch.pl/stoly/

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*