Grypa u niemowlaków. Jak sobie poradzić?

chor1

Grypa, która wydaje nam się chorobą stosunkowo bezpieczną i łatwą w wyleczeniu, jest dużym zagrożeniem dla niemowląt. Dzieci poniżej 2 roku życia znacznie częściej niż inne wymagają hospitalizacji w związku z grypą. Wysoka gorączka, drażliwość, bóle gardła, spadek apetytu, ból brzuszka, biegunki i wymioty – to jedne z popularnych objawów grypy. Jak sobie radzić z grypą u niemowląt?

Jak niemowlę może złapać grypę?

Niestety, wcale nie tak trudno o zarażenie niemowlęcia grypą. Często wystarczy nawet krótki kontakt z zarażoną osobą (niekoniecznie rodzicami, np. babcią, sąsiadką nachylającą się do wózka), czy przejażdżka środkami komunikacji miejskiej. W jeszcze trudniejszej sytuacji są dzieci w żłobkach czy przedszkolach, gdzie w sezonie grypowym o zarażenie nie jest trudno.

fluuu4

Profilaktyka – jak zapobiegać?

Częste mycie rąk przez osoby, które mają kontakt z niemowlęciem, higiena samego malucha, aż po (w miarę możliwości) separację od osób chorych – to najlepsze, co możemy zrobić, aby zapobiec pojawieniu się grypy u naszego dziecka. Jeśli mamy dwójkę dzieci i jesteśmy w domu, możemy odwlekać posłanie starszaka do żłobka czy przedszkola, aż młodszy nie osiągnie przynajmniej roku – starszy z pewnością przyniesie nieraz grypę do domu, która może zagrozić niemowlęciu.

fluuu9

Leczenie grypy u niemowlęcia

W przypadku małych dzieci, podobnie jak u kobiet ciężarnych, leczenie farmakologiczne jest ostatecznością. W związku z tym najlepszą metodą leczenia jest przede wszystkim odpoczynek, podawanie dużej ilości płynów, duża częstotliwość karmienia i pokój z odpowiednio nawilżonym powietrzem. Jeśli poprawa nie następuje, konieczna jest wizyta u lekarza, który zadecyduje o odpowiednim leczeniu dziecka. Alarmować powinna nas przede wszystkim wysoka gorączka, choroba do 3 miesiąca życia, bóle uszu, gorączka utrzymująca się dłużej niż 3 dni. W razie takich objawów, nie panikuj – udaj się jak najszybciej do specjalisty, który przebada dziecko i postawi diagnozę.

Dowiedź się więcej o grypie i przeziębieniu z strony: http://febrisan.pl/grypa-i-przeziebienie/

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*