Formalności związane z międzynarodowym transportem zwłok

sprowadzanie zwłok

Życie jest nieprzewidywalne i niesie ze sobą trudne do przewidzenia scenariusze. Zdarza się, że człowiek wyjeżdża ze swojego rodzinnego kraju i na obczyźnie umiera z powodu wypadku czy tropikalnej choroby. W takiej sytuacji konieczne jest sprowadzanie zwłok, które wiąże się z serią procedur i urzędowych pozwoleń.

Jak wygląda międzynarodowy transport zmarłych w przypadku prawa polskiego? Istnieje mnóstwo zajmujących się tym firm, oferujących dokonanie za rodzinę wszystkich niezbędnych formalności i zajęcie się samym transportem, oczywiście za odpowiednią opłatą. W pierwszej kolejności firma taka musi dostać specjalne pozwolenia ze strony polskiej na przeprowadzenie takowego transportu, a w dalszej kolejności trzeba wyrobić odpowiednie dokumenty w urzędach zagranicznych. Szczegóły są rzecz jasna, różne dla każdego państwa, ale profesjonaliści doskonale orientują się gdzie i z jakim pismem trzeba się zwrócić. Kolejnym punktem są przepustki graniczne dla zwłok lub prochów wydawane przez konsulaty.

Warto dodać, że podczas całego tego procederu musi być konieczna jeszcze wizyta z tłumaczem przysięgłym, który dokona tłumaczenia aktów zgonu i innych wymaganych przez prawo polskie oraz to, obowiązujące tam, skąd trzeba zwłoki sprowadzić. Tłumaczenia są dodawane najczęściej w pakiecie przez firmy zajmujące się międzynarodowym transportem zwłok. Po uzyskaniu wszystkich możliwych przepustek konkretna firma może dokonać samego przewiezienia zwłok w trumnie lub prochów w urnie za pomocą odpowiedniego samochodu lub, jeśli jest taka konieczność samolotu z zachowaniem wszystkich formalności sanitarnych i celnych na odprawach granicznych. Ostatnim krokiem jest już tylko odebranie przez najbliższych trumny w wyznaczonym miejscu i czasie. Większość firm transportowych oferuje również pochówek zmarłego na rodzinnym cmentarzu.

Zobacz też: sprowadzanie zwłok | Epitafium-przewozy.pl

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*