Dziecięca poradnia zdrowia

1277561

Okres pierwszych tygodni i miesięcy po urodzeniu się dziecka jest wyjątkowo istotny. Właśnie wtedy młody organizm jest najbardziej narażony na szkodliwy wpływ różnych czynników środowiskowych. Powinniśmy więc unikać przebywania z nim na wolnym powietrzu w dni kiedy jest duże zanieczyszczenie szkodliwymi pyłami, nie zabierać go ze sobą w tłoczne miejsca typu centra handlowe czy duże sklepu, gdzie łatwo może złapać jakąś chorobę wirusową lub bakteryjną.

 

Nie da się ukryć, że ten okres dla każdego rodzica jest wyjątkowo ciężki, ale na szczęście nie będzie tak zawsze. Jeżeli zauważamy że nasze dziecko ma jakieś problemy z układem oddechowym, na przykład często kaszle, ma katar, ciągle zatkane zatoki, możemy niestety mieć do czynienia z astmą. Nie próbujmy czekać długiego czasu licząc na to, że „może przejdzie”, zamiast prezentować taką postawę zabierzmy dziecko do jednej z poradni zdrowotnych. Mamy w kraju bardzo wiele takich placówek, z tego spora część ma podpisane umowy z NFZ, dzięki czemu leczenie jest bezpłatne. Poradnia endokrynologiczna dziecięca jest tutaj jednym z najważniejszych ośrodków.

Endokrynologia zajmuje się bowiem zaburzeniami układu dokrewnego, wydzielaniem hormonów w organizmie, co jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Jakiekolwiek problemy tej natury mogą doprowadzić naszą pociechę do poważnych wad rozwojowych, dlatego nie wolno nam zaniedbać regularnych badań, jakie dzieci powinny przechodzić. Czasami dzieci rodzą się z wadami serca, w dzisiejszym świecie nie jest to już niestety nic dziwnego. Jeżeli tak się dzieje, dzieckiem powinna zająć się poradnia kardiologiczna dziecięca. Najpierw zostaną przeprowadzone wszystkie niezbędne badania, a następnie wdrożone będzie odpowiednie leczenie. Czasami niestety jest tak, że dziecko będzie musiało przyjmować odpowiednie leki przez całe swoje życie.

Uszkodzenia układu nerwowego, zarówno ośrodkowego jak i obwodowego, zdarzają się czasami podczas porodu. Zwłaszcza jeżeli nastąpią komplikacje, które spowodują że ciśnienie płynów ustrojowych wzrośnie zbyt wysoko u noworodka. Takimi przypadkami zajmuje się poradnia neurologiczna dziecięca, gdzie możemy otrzymać pomoc w razie uszkodzeń układu nerwowego u niemowlaków, a także starszych dzieci. Pamiętajmy o regularnych badaniach, to że dziecko wydaje się rozwijać prawidłowo, wcale nie oznacza że tak jest również wewnątrz organizmu, a pewne wady nie zaczną się ujawniać dopiero po latach.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*