Dlaczego czujemy kwaśny posmak w ustach?

Nadkwaśność, zgaga, pieczenie w przełyku, czy kwaśny posmak w ustach, to określenia używane do opisania bardzo nieprzyjemnej dolegliwości, która dotyka spory odsetek społeczeństwa. Nie każdy jednak wie, co może być tego przyczyną, dlatego postaramy się wyjaśnić skąd się on bierze.

Choroba refluksowa

Jedną z głównych przyczyn opisanych wyżej objawów jest choroba refluksowa. Składa się na nią cały zespół dolegliwości, a główna i najbardziej powszechna, czyli zgaga, jest efektem zarzucania treści żołądkowej z powrotem do przełyku. Razem z treścią żołądkową do przełyku trafia również kwas solny znajdujący się w żołądku, co w efekcie prowadzi do uczucia pieczenia w gardle i kwaśnego posmaku w ustach.

Na chorobę refluksową cierpią osoby w różnym wieku, choć u osób starszych częstość jej występowania jest większa niż u młodych. Są również pewne grupy społeczne bardziej podatne na jej wystąpienie. Zwiększone ryzyko wystąpienia choroby refluksowej występuje m.in. u osób otyłych, kobiet w ciąży, chorych na cukrzycę.

Leczenie refluksu

ns1Sposobem na pozbycie się powyżej wymienionych dolegliwości jest leczenie refluksu. Nie ma przeszkód, by kwaśny posmak w ustach próbować usunąć domowymi metodami. Można sobie pomóc stosując imbir, prażone migdały, czy wyciąg z owoców papai. Nie na każdego jednak metody te działają. W takich sytuacjach lepiej sięgnąć po leczenie farmakologiczne.

W aptekach bez recepty dostępne są leki na refluks, które zawierają np. pantoprazol. Jest to substancja blokująca wydzielanie enzymu wytwarzającego kwas żołądkowy. Jej regularne stosowanie pomaga pozbyć się nieprzyjemnych objawów choroby refluksowej i znów cieszyć się pełnią życia.

Na koniec chcemy jeszcze dodać, że w chorobie refluksowej spore znaczenie ma również dieta. Jeśli będziemy jeść nieregularnie duże i tłuste posiłki, to znacząco zwiększymy prawdopodobieństwo wystąpienia objawów refluksu. Warto więc zmienić nieco swoje nawyki żywieniowe, zmniejszyć wielkość porcji i zadbać o to, by spożywać posiłki regularnie.

Zobacz też http://www.controloccontrol.pl/

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*