Czy warto zabezpieczać telefon od nowości?

iphone-248906_1280

Telefony komórkowe są w dzisiejszym świecie obecne praktycznie wszędzie. Nie dziwi nas widok, nie tylko młodzieży, ale i dorosłych idących na ulicy z pochyloną w dół głową, skupiających swoją uwagę na ekranach smartfonów.

To właśnie dlatego, że zabieramy nasze podręczne urządzenia do komunikacji wszędzie, powinniśmy pamiętać o tym, że trzeba należycie dbać o ich zabezpieczenie od samego momentu zakupu w sklepie. Wiadome jest, że bywają wady techniczne telefonu, od których nie jesteśmy w stanie się ochronić. Wtedy telefon zwykle zostaje objęty naprawą gwarancyjną i wraca do nas w pełni sprawny. Co jednak, jeśli uszkodzimy smartfona z naszej winy i będziemy musieli ponieść wysokie koszty jego serwisowania pogwarancyjnego lub naprawy? Czy nie warto byś „mądrym przed szkodą” i dbać o urządzenie od samego początku?

Jest oczywistym, że nawet traktowanie telefonu z rozwagą nie jest w stanie wyeliminować możliwości jego upadku czy zalania w stu procentach. Jeśli chodzi o to drugie, producenci coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Bryły ich urządzeń budowane są często w oparciu o zgodność z certyfikatem IP67, co w teorii pozwala na zanurzenie komórki do jednego metra w wodzie. W praktyce sami producenci często nie radzą tego testować, jednak twierdzą że ich produkty są bezpieczne od uszkodzeń powstałych wskutek użytkowania na deszczu, czy zalania przewróconą szklanką z napojem.

iphone-654728_1280

Należy pamiętać, że nawet dbanie o telefon nie uchroni go od rysek powstałych na obudowie. Warto zastanowić się nad zakupem najbardziej odpowiedniego dla nas etui już w chwili sięgnięcia po smartfon na półkę sklepową. Wielu producentów oferuje dedykowane etui pod niektóre swoje modele. W o wiele niższej cenie możemy jednak znaleźć ochraniacze chińskich producentów wykonane w dowolnej formie (otwierana klapka, case na plecy urządzenia), z dowolnego tworzywa (plastik, silikon, tworzywo sztuczne). Wraz z wprowadzeniem smartfonów, na rynek trafiły także folie ochronne, mające na celu chronić urządzenia przed zarysowaniami i upadkami. Sprawdziły się one jednak jedynie w pierwszej kwestii. O tyle, o ile możemy liczyć na to, że klucze w kieszeni porysują nam jedynie folię a nie prawdziwy ekran, to podczas upadku urządzenia nie powinniśmy sugerować się tym, że folia nam je ochroni – nic bardziej mylnego.

Stąd na rynek w całkiem niedawnej przeszłości zaczęły trafiać dodatkowe tafle hartowanego szkła, przyklejane na przód smartfona. One o wiele lepiej zdają egzamin, również podczas uderzenia o ziemię. Trzeba pamiętać, że niezabezpieczenie się w odpowiednim momencie może nas wiele kosztować. Zbita szybka nie jest elementem, który tanio wymienimy. Dla przykładu, serwis iPhone‚a z potłuczonym ekranem może wycenić jego naprawę na ponad czterysta złotych. Nie możemy również sugerować się w tej kwestii ochroną gwarancyjną. Kiedy sami zniszczymy urządzenie, to nawet najwięksi producenci nie naprawią nam go za darmo. Na przykładzie telefonów od Giganta z Cupertino, autoryzowany serwis Apple może być jeszcze droższy ze względu na gwarantowany profesjonalizm.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*