Ciepło na wagę złota

radiator-250558_1280

W naszej szerokości geograficznej ciepło rzeczywiście jest na wagę złota. Sezon grzewczy trwa bardzo długo, a koszty pozyskania energii cieplnej nie maleją. Oszczędność ciepła staje się więc jednym z najważniejszych elementów strategii grzewczej, zarówno w dużych podmiotach, ogrzewających ogromne powierzchnie, jak i w mieszkaniach czy domach.


Ciepło można co prawda pozyskać z naturalnych i w pełni odnawialnych źródeł. Takie ciepło jest relatywnie tanie, ale koszt instalacji umożliwiającej jego pozyskanie i wykorzystanie zazwyczaj przekracza możliwości przeciętnego człowieka. Jak więc przy minimum nakładów zadbać o oszczedność ciepła w domu lub mieszkaniu?

Dobra izolacja

Kluczem jest dobra izolacja cieplna mieszkań i domów. Nie bez powodu ostatnie lata obfitują wręcz w inwestycje tego typu. Administratorzy i właściciele budynków wielomieszkaniowych (kamienic i bloków), coraz częściej decydują się na ich ocieplenie a właściwie zapewnienie lepszego poziomu izolacji budynków, dzięki czemu ograniczona jest wymiana ciepła pomiędzy ich wnętrzami a otoczeniem zewnętrznym. To pierwszy krok umożliwiający zaoszczędzenie na kosztach ogrzewania i / lub klimatyzowania pomieszczeń.

insulation-978999_1280

Sprawna instalacja

Energia cieplna, choć pozyskiwana jest z różnych źródeł, rozprowadzana jest po wnętrzach tymi samymi lub bardzo zbliżonymi metodami. Infrastruktura rozprowadzająca ciepło po pomieszczeniach nazywana jest instalacją cieplną. Serce czy też napęd tej instalacji może znajdować się poza ogrzewanym budynkiem (elektrociepłownia, kotłownia osiedlowa, etc.) lub w budynku w postaci pieca na paliwa stałe lub płynne.

Nośnikiem ciepła w takich instalacjach jest zazwyczaj woda, która rurami płynie do kaloryferów – wymienników ciepła, ogrzewających konkretne pomieszczenia. Jeśli na trasie, którą przebywa woda dojdzie do poważnych strat energii (źle izolowane rury etc.), koszt ogrzewania znacznie rośnie i trudno mówić o oszczędności ciepła.

Eliminując straty na tej drodze można zyskać solidne oszczędności i liczyć na to, że energia cieplna wytworzona w urządzeniu grzewczym (piecu) niemal w całości lub z niewielkimi stratami trafi do miejsca przeznaczenia, czyli do ogrzewanych pomieszczeń.

Sprawność serca instalacji

Jak już sobie powiedzieliśmy sercem jest w tym przypadku zazwyczaj kocioł grzewczy. O ile na sprawność i efektywność pozyskiwania ciepła w elektrociepłowni wpływu praktycznie nie mamy, to każdy właściciel domu z instalacją grzewczą zasilaną własnym kotłem, ma wpływ na to, jak wiele ciepła pozyska ze zużytego paliwa. Warto wiedzieć, że energia cieplna może być oddawana na zewnątrz również przez kocioł – straty generują odprowadzane na zewnątrz spaliny. Wyposażenie instalacji w kocioł kondensacyjny, który pozwala na odzyskanie ciepła ze spalin, jest kolejnym sposobem na uzyskanie oszczędności ciepła we własnym domu.

Najbardziej zaawansowaną metodą na zaoszczędzenie zarówno ciepła, jak i innych form energii, jest obecnie budownictwo pasywne. Niestety wymaga ono sporych nakładów inwestycyjnych.

Więcej na: techsterowniki.pl

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*