Ceny na rynku surowców energetycznych

fuel-tanker-00005

Surowce energetyczne odgrywają niezwykle ważną rolę w gospodarce. To od ich zasobów zależy siła i tempo wzrostu gospodarczego kraju. To właśnie dzięki nim mogą równomiernie się rozwijać wszystkie gałęzie gospodarki. W Polsce pokłady tych surowców są zróżnicowane i rozmieszczone praktycznie na obszarze całego kraju. Niestety w dużej mierze są one nie wystarczające do zaspokojenia potrzeb energetycznych kraju.

Największe zasoby Polska wciąż posiada w zakresie węgla kamiennego i węgla brunatnego. Wydobycie i następnie użytkowanie tych surowców przyczynia się jednak do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Unia Europejska narzuca więc krajom członkowskim dyrektywy ograniczające wydobycie tych surowców. Dodatkowo polski węgiel jest niskokaloryczny i przez to mało wydajny. Na światowym rynku surowców naturalnych największą rolę odgrywają surowce wysokokaloryczne, które są przez to wysokoenergetyczne. Do takich surowców należą zwłaszcza ropa naftowa i gaz ziemny.

Dystrybutorzy paliw czerpią największe zyski ze sprzedaży właśnie tych produktów. Sprzedają oni paliwa płynne, takie jak: oleje opałowe, oleje napędowe oraz benzyny. W Polsce w ostatnim czasie rośnie siła wielkich dystrybutorów paliw, takich jak choćby PKN Orlen i Grupy Lotos BP, Shell, Statoil, Kontrolują one ponad 50% całego rynku paliw. W coraz trudniejszej sytuacji są natomiast mniejsi dystrybutorzy, a ich udziały w rynku maleją. Konsolidacja obserwowana na polskim rynku paliw może przyczynić się do zmniejszenia konkurencyjności rynkowej i wzrostu cen tego surowca. Rosnące ceny będę mieć niestety hamujący wpływ na rozwój gospodarki i mogą przyczynić się do nasilenia problemów gospodarczych i społecznych w kraju. Podobnie dostawca gazu ziemnego i dostawcy gazu płynnego osiągają obecnie najwyższe utargi.

Wysokoenergetyczne surowce są ważne nie tylko dla przedsiębiorstw, ale również i dla gospodarstw domowych. Na polskim rynku energetycznym dostępnych jest kilku dostawców gazu. Oferty cenowe poszczególnych dostawców są różne, stąd część odbiorców decyduje się na zmianę dostawcy. Nad zapewnieniem konkurencyjności na polskim rynku gazowym czuwa Urząd Regulacji Energetyki. Przeciwdziała on monopolizacji rynku.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*