Bolące mięśni i stawy – poznaj możliwe przyczyny

Collage representing woman having pain

Dolegliwości bólowe ze strony mięśni i stawów potrafią być bardzo nieprzyjemne. Cierpią na nie osoby w różnym wieku, a przyczyn ich pojawienia się jest bardzo dużo. Zobaczmy te, które występują najczęściej.

Ostre infekcje wirusowe

Chyba każdy z nas doświadczył kiedyś nieprzyjemnego uczucia łamania w kościach i bólu mięśni, który zwiastował nadchodzącą chorobę. Najczęściej takie dolegliwości zwiastują nadejście grypy lub infekcji grypopochodnych. Mogą być jednak również objawem poprzedzającym wystąpienie wysypki w przebiegu różyczki czy ospy wietrznej.

bm3

Choroby o podłożu reumatycznym

Drugą grupę chorób, które objawiają się dolegliwościami bólowymi ze strony mięśni i stawów, są choroby reumatyczne. Należą do nich takie jednostki chorobowe jak zapalenie wielomięśniowe, toczeń rumieniowaty, fibromialgia, reumatoidalne zapalenie stawów czy polimialgia reumatyczna. Powodują one bolesność mięśni i stawów w różnych konfiguracjach. Niekiedy dotyczą one wyłącznie bólu mięśni, innym razem tylko bólu stawów, a jeszcze kiedy indziej obejmują zarówno mięśnie i stawy.

Urazy i przeciążenie

Bolesność mięśni i stawów może pojawić się również w wyniku przeciążenia czy urazu. A zatem mogą być one wynikiem zbyt forsownego treningu na siłowni, niewystarczającej rozgrzewki poprzedzającej ćwiczenia czy jako uraz, powstały np. w wyniku upadku. W sytuacjach tych dość łatwo jest rozpoznać powód bólu i oprócz jego uśmierzania należy dać mięśniom i stawom czas na regenerację.

bm4

Pozostałe przyczyny bólu mięśni i stawów

Jak widać lista przyczyn bólu mięśni i stawów jest długa, ale wbrew pozorom to jeszcze nie wszystkie powody bólu mięśni i stawów. Dolegliwości bólowe ze strony układu kostno-stawowego mogą się bowiem pojawić również jako objaw towarzyszący innym chorobom. Mogą one towarzyszyć takim chorobom jak niedoczynność tarczycy, borelioza czy zespół niespokojnych nóg. Mogą być również wynikiem niedoborów m.in. potasu czy magnezu, które mają duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego.

Chcesz wiedzieć więcej o przyczynach bólów mięśni i stawów oraz poznać sposoby ich leczenia? Koniecznie przeczytaj artykuł http://febrisan.pl/porady/sprawdz-ile-wiesz-o-bolach-miesniowych-oraz-jak-z-nimi-walczyc/

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*