Asfalt

4850904042_e7db912dcb_o

Jakie znasz pierwotne nośniki energii? Najbardziej znane to między innymi węgiel brunatny, węgiel kamienny, gaz ziemny i ropa naftowa. Ale na tych czterech ta lista się nie kończy.

Należy tutaj wymienić także torf przeznaczony do celów energetycznych, drewno opałowe, odpady komunalne oraz przemysłowe, a także energię wody, wiatru, słoneczną i geotermalną. Czym są natomiast wtórne nośniki energii? Stanowią one pochodną tych nośników, które wymienione zostały wcześniej.

Najbardziej istotne obecnie są produkty powstające po przetworzeniu ropy naftowej. Fabrykaty jakie można otrzymać to benzyny, paliwa odrzutowe, oleje napędowe i opałowe oraz kilka produktów nieenergetycznych, a wśród nich między innymi parafiny oraz asfalty. Tutaj właśnie chciałabym się na chwilę zatrzymać. Często słyszymy słowo asfalt. Ba, nawet sami często go używamy, ale czy wiemy czym on jest naprawdę? Czy zdawałeś sobie sprawę, że jest on produktem powstającym z przetwarzania ropy naftowej? Raczej nie.

Ja do tej pory też nie zdawałam sobie z tego sprawy, dopóki nie zagłębiłam się w ten temat. Dlaczego poruszam taką kwestię? Od trzech miesięcy w moim mieście trwa budowa obwodnicy i zastanawiałam się skąd pochodzi dostawca asfaltu drogowego. Idąc tym tropem postanowiłam sprawdzić czym jest asfalt. Wyczytałam, że jest to układ koloidalny, który składa się z dwóch faz: rozproszonej i rozpraszającej.

Kiedy my używamy tego słowa to najczęściej jednak mamy na myśli mieszankę asfaltobetonu, która jest stosowana do budowy dróg. Idąc dalej w poszukiwaniach trafiłam na dwa zagadnienia: dystrybutor asfaltu przemysłowego oraz dystrybutor asfaltu drogowego. Postanowiłam odkryć gdzie jest różnica. Asfalt drogowy jak sama nazwa wskazuje służy do budowy dróg, natomiast asfalt przemysłowy przeznaczony jest do produkcji materiałów z których wykonywane są powłoki izolacji zapobiegających dostaniu się wody bądź wilgoci i stosowane głównie w budownictwie inżynieryjnym.

Także jak widać warto zwracać uwagę na to co widzimy każdego dnia i postawić sobie pytanie czy naprawdę wiemy co to jest i z czym to się je. Dobrym przykładem jest właśnie zwrócenie uwagi na rzeczy o których słyszymy każdego dnia, ale nie znamy pochodzenia tych słów. W ten sposób będąc odrobinę ciekawskim pogłębimy naszą wiedzę i nigdy nie wiadomo kiedy nadarzy się okazja pochwalenia znajomością tematu.

dowiedź się więcej na: http://www.onico-bitumen.pl/

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*