3 najczęstsze dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Przewód pokarmowy to ważny układ w naszym organizmie. Jego prawidłowe funkcjonowanie wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale również na nasze samopoczucie. Niestety bywa on również źródłem wielu dolegliwości. Zobaczmy, które z nich występują najczęściej.

Niestrawność

Tak potocznie nazywany jest ogół objawów ze strony układu pokarmowego, takich jak ból brzucha, uczucie przeciążenia czy gniecenie w żołądku. Głównym powodem jest zwykle przejedzenie lub zjedzenie potraw ciężkostrawnych. Może być ona również efektem spożycia czegoś nieświeżego.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzą zioła m.in. mięta, rumianek czy dziurawiec. Czasem wystarczy jednokrotne wypicie takiego naparu, a dolegliwości odchodzą w zapomnienie.

Wzdęcia i gazy

Drugą dolegliwością, która dotyka czasem  niemal każdego, są wzdęcia i gazy. Ich przyczyny mogą być różne, od zbyt ciężkostrawnych potraw, poprzez łapczywe jedzenie aż do braku ruchu. Niezależnie jednak od powodu, z jakiego występują, zawsze powodują skrępowanie u osoby, która ich doświadcza.

Doraźnym remedium na te dolegliwości może być odrobina ruchu, herbatka ziołowa, np. z kopru włoskiego. W sytuacji, gdy objawy te dokuczają nam częściej, warto zastanowić się nad zmianą nawyków żywieniowych.

Zgaga

Kolejnym przypadłością, na którą skarży się spora grupa osób, jest pieczenie w przełyku, nadkwaśność czy zgaga. Tak właśnie może objawiać się choroba refluksowa. Leczenie tej dolegliwości można prowadzić na kilka sposobów. Można, tak jak w przypadku innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, sięgnąć po metody domowe np. imbir. Można również wybrać lek na refluks, który zawiera substancje hamujące wydzielanie kwasów żołądkowych. Dzięki regularnemu stosowaniu tych leków leczenie refluksu jest skuteczne i pozwala na stałe pozbyć się zgagi.

Warto również zastanowić się nad zmianą diety i przejść na dietę lekkostrawną, regularną i zrównoważoną. Przyniesie to nie tylko korzyści związane z ustąpieniem różnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie.

Czytaj więcej na http://www.controloccontrol.pl/

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*